Çocuklarda uyku düzeninin oluşturulması
Çocuklarda Uyku Düzeninin Oluşturulması Ve Uyku Problemleri
9 Kasım 2017
cinsel eğitim çocuklarda
Çocuklarda Cinsel Eğitim
9 Kasım 2017
çocuklarda mastürbasyon

Çocuklarda Mastürbasyon;

Çocuklarda mastürbasyon, genellikle 2 ile 6 yaşları arasında ortaya çıkan, çocuğun cinsel organıyla oynaması durumudur. Bu yaş aralığındaki çocuklarda mastürbasyon normal bir süreçtir. Bu süreçte çocuklar kendilerini tanımaya yönelik davranışlar sergiler, bu durum çocuğun cinsiyetini, kendi bedenini tanıma davranışıdır.

Çocuklarda mastürbasyon, çocuğun eliyle cinsel organıyla oynaması ya da bir yere sürtünmesi şeklinde olur.

Çocuk yaklaşık olarak 3 yaşında cinsel organıyla oynamaya, bundan haz almaya başlar ve bu davranışlar tekrarlayıcı olabilir. Bu durum çocuğun bedenini tanımaya yönelik cinsel gelişimin normal bir parçasıdır. Bu davranışlar ayıplanmamalı, çocuğa kızılmamalıdır. Ebeveyn olarak sakin olmak bu dönemde çok önemlidir. Aşırı tepkilerde ya da ayıplanıp kızıldığında bu davranışlar çocukları daha çok mastürbasyona itebilir ve cinsel gelişimi ilerideki yaşantısında da problemlere neden olabilir.

Çocuklar mastürbasyonu kendini rahatlatmak için yapar. Çocuk sevildiğini, önemsendiğini fark ettiği ve güvende olduğunu hissettiğinde kendini rahatlatma ihtiyacı azalacaktır ve bu davranışlarda azalma görülecektir.

Çocuğunuz mastürbasyonu uygun olmayan ortamlarda yapıyorsa çocuğa yaptığı davranışın çok özel bir durum olduğunu ve herkesin içinde yapılmaması gerektiğini odasında, tuvalet ya da banyoda yapılması gerektiğini vurgulayın, fakat bu süreçte kızmayın, öfkelenmeyin veya onu suçlu hissettirmemeye çalışın.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise çocuk mastürbasyon davranışını abartıyorsa, arkadaş ortamından kendisini izole ediyorsa ya da evde sürekli kendi bedeni ile uğraş söz konusu ise bu durum kendini tanımaktan ziyade, çocukta duygusal doyumsuzluğun varlığına işaret ediyor demektir. Bu davranışlar ile çocuklar ebeveynlerine karşı aslında bir mesaj veriyor olabilir. Ebeveynler çocuklarıyla biraz daha vakit geçirmeli, beraber oyunlar oynamalı, beraber aktivitede bulunmalıdır. Kısacası çocuklarınıza zaman ayırmanız önemlidir.

Kendisini izole ederek mastürbasyon yapan çocuğun çevresinden kopması, psiko-sosyal gelişimde ve kişilik gelişiminde problem oluşturabilir.

Peki mastürbasyona aşırı derecede düşkün davranışlar sergileyen çocukların bu davranışı hangi sebeplerle gelişir?

-Çocukla yeterince ilgilenilmemesi

-Çocuğun çevresinde ilgisini çekecek uyaranların bulunmaması,

-Yeni bir kardeşin doğumu,

-Anne ve baba arasında yaşanan kavga veya huzursuzluklar

-Çocuğun kendini güvende hissetmemesi, aşırı kaygı duyması 

Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda mastürbasyon isteği ve bu duruma düşkünlük artabilir.

Çocukların cinsel organlarına yaptıkları her eylem mastürbasyon olarak nitelendirilmemelidir. Bazen çocukların genital bölgelerinde kaşıntıya neden olan bazı rahatsızlıklar olabilir. Bu ebeveynler olarak mastürbasyon olarak algılanır. Ancak önce bu durumun nedeni araştırılmalıdır.

 

 

Soru Sor