çocuklarda mastürbasyon
Çocuklarda Mastürbasyon
9 Kasım 2017
çocuk kardeşe nasıl hazırlanmalı
Çocuk, Kardeşe Nasıl Hazırlanmalı?
9 Kasım 2017
çocuklarda cinsel eğitim

Çocukların sağlıklı bir gelişim sürdürmesi için cinsel hayatla ilgili sorulan tüm sorulara kızmadan, tepki göstermeden ya da susturmadan; yaşına uygun, anlaşılır, kısa ve doğru bilgilendirme yapılmalıdır. Unutmayalım ki bizim kaçındığımız soruların cevaplarına çevreden ya da internet ortamından, çok da sağlıklı olmayan bilgilerle birlikte ulaşabilir. Biz ebeveynler olarak en temiz ve doğru bilgilendirmeyi  yapmak zorundayız.

Çocuklara cinsel eğitim vermeden mahremiyetin öğretilmesi ilk adımlarımızdan birisi olmalıdır, bu önemli bir konudur. Çocuk mahremiyet duygusunun gelişmesiyle birlikte iyi ve kötü dokunuşlar hakkında bilgi sahibi olur ve cinsel istismar ve taciz durumlarında kendisine yöneltilen yaklaşımı tanır. Bu sayede taciz ve istismar olayları en aza indirilebilir.

 Peki cinsel eğitimi yaşlara göre nasıl vermeliyiz?

  • Çocuklara cinsel eğitim ne çok geç ne de çok erken verilmelidir. Doğru zaman, çocuğun bu konuda sorular sormaya başladığı zamandır. Cinsel eğitimin çocuğun anlayabileceği şekilde verilmesi, onun kendi kafasında anlatılanları anlamlandırması açısından kolaylık sağlar. Anlayamadığı bilgi çocukta güçlük yaratır, bilgileri tatmin etmez, çevreden bilgi alma ihtiyacı doğar ve bunun da çok sağlıklı olduğu söylenemez.
  • Farklı yaş gruplarından çocuklara verilecek cinsel eğitim birbirinden çok farklıdır.
  • Okul öncesindeki çocukların aileleri tarafından verilen cinsel eğitim 4 yaşına kadar, kafasını çok fazla karıştırmadan ve anlamlandıramadığı şekilde anlatılmadan gerçekleşmelidir. “Sen annenin karnında oldun, orada çok güvenli bir süre geçirdin ve sonra zamanın geldiğinde de seni karnımdan çıkardılar” şeklinde anlatılabilir.
  • 4 yaş ile okul çağına kadar olan yaş aralığında sorulan sorulara “annenin ve babanın organlarının içindeki bir tohumun birleşmesiyle oluştun. Sen ve diğer bebekler de böyle oluştu ve sen çok özelsin” diyerek anlık merakını gidermiş, sorularını anlayacağı şekilde cevaplamış oluruz.
  • Aileler okul döneminde merak edilen cinsel konuların anlatımını biraz daha açmalı fakat çok fizyolojik ayrıntıya girmemelidir.

Ergenlik döneminde artık bazı şeyler çocukların kafasında belirginleşmiş, seksin fizyolojisini anlamlandırma daha da oturmuş olur. Ancak bu bilgilerin çocuğa aktarılması sırasında içten, net ve utanma korkusu ya da duygusu olmaması en önemli ve temel ilke olmalıdır.

Soru Sor
WhatsApp
Yardıma mı ihtiyacınız var?