çocuklara ölüm kavramını anlatmak
Çocuklara Ölüm Kavramını Anlatmak
18 Aralık 2017
her şeye hayır diyen çocuk
Her Şeye Hayır Diyen Çocuk
20 Aralık 2017
çocuklarda ders çalışma alışkanlığı

çocuklarda ders çalışma alışkanlığı

Çocuklara okulda gördükleri konuları pekiştirmek ve daha iyi öğrenmek adına öğretmenleri tarafından ev ödevleri verilir ve bu ev ödevleri öğrenmenin kalıcılığını artırır. Çocuklara verilen ev ödevlerinin etkili ve verimli olmasının temel şartı ise çocuklarınızın kendi düzeylerindeki ödevlerdir. Çocuklara verilen kendi düzeylerinin dışındaki ödevler ders alışkanlığını kazandırmaktan ziyade farklı bir amaca sapmış olacaktır.

Çocuklara verilen günlük ödevlerinde 8 yaş altındaki çocukların yaklaşık 1 saatlik, 8 yaşından büyük çocuklara ise yaklaşık 2 saatlik bir çalışmayı gerçekleştirmek önemlidir. Burada en önemli nokta ise çocuğun bunu sorumluluğu olduğunu bilmesi, bunu alışkanlık haline getirebilmesidir.

Çocuklarda ders alışkanlığı ile ilgili yapılabilecekler;

*Çalışma için günün belli bir zaman dilimlerinin olması, belli bir saat belirlenmesi önemlidir. Okuldan gelen çocuğu hemen ders çalışması için baskı yapılmaması önemlidir. Okuldan gelen çocuk yorgunluğunu atması için zaman tanıyın, 1 ile 1 buçuk saatlik bir dinlenme molası verin. Bu dinlenme sürecinde çocuk yemeğini yiyebilir, ebeveyniyle birlikte gün içerinde neler yaptığıyla alakalı konuşması, birlikte hoş sohbetle bu saat dilimini bitirmesi önemlidir. Böylece ders çalışmaktan strese giren çocuklar için stres azaltıcı bir yöntem olabilir.

*Çocuk ‘ders saati’ ya da ‘ödev saati’ diye ayarlanan saat diliminde çalışma zamanı çocuğa 15 dakika önce hatırlatılmalıdır. Bu hatırlatmalar sık sık olmaması önemlidir.

*Çocuk ders çalışmasına başlamak için uygun bir ortamın olması şarttır. Bu çocuk için ayrı bir oda olabilir yahut da yeterli imkan yok ise ders çalışılacak bir ayrı ders çalışma köşesi oluşturulmalıdır. Böylece çocuk o ortamın kendisine ait olduğunu ve ders çalışmak için ideal olabileceğini düşünecektir. İyi havalandırılmış, yeterli ışığa sahip, sessiz, sakin bir mekanda olması önemlidir, ders çalışma kösesinde bunlara dikkat edilmelidir.

*Çocuk ders çalışmaya başlarken onun yanında bulunmak veya ilk 5 dakika birlikte çalışmak odaklanmalarına yardımcı olacaktır. Bu süreçte çocuğun düzenli ödev yapma alışkanlığını kolaylıkla gerçekleştirebilmesiyle, ders saati ya da ödev saati bittiğinde çocuğun yapmış olduğu çalışmayı kontrol etmekte yarar vardır.

*Çocuk ders çalışma saati olarak ayarlanan saat dilimi gibi dinlenme saati olarak da belirli bir saat ayarlanmalıdır. Böylece çocuk hangi saat aralığında ders çalışacağını hangi saat diliminde ara verip dinleneceğini bilmiş olacaktır.

*Çocuk ders çalışma saatini ebeveyniyle birlikte belirli bir saat dilimine kadar ödevin bitirilmesi konusunda çocukla ortak görüş birliğine varmalıdır. Çocuğun ödev saati için zaman sınırlamasına sadık kalması için iletişime geçin ve bu konuda uyarın. Ödev tamamlama konusunda aşırı ısrarcı olmayınız gerektiğinde yapılmamış ödeviyle okula giderken bunun hesabını kendi başına vermeli ve bu durumu öğretmeniyle kendisi paylaşmalıdır. Bu konuda müdahale etmeyin.

*Çocuk dersini ya da ödevini zamanında bitirmiş ise bunun ardından çocuğun hoşlandığı ve keyif aldığı bir etkinlikte bulunulabilir. Bu etkinlik dışarıda yenen bir akşam yemeği ya da evde izlemekten hoşlanılan film bile olabilir.

*Çocuğun çalışmaları ebeveyn olarak kontrol edilebilir ve yapılan olumlu davranışı olumlu tepkiyle, övgüyle karşılanabilir, takdir edilebilir. Çocuk ödevle ilgili size yöneltilen sorularını yanıtlayabilirsiniz fakat çocuğunuzla birlikte onunla masaya oturup ödevini baştan sona doğru yapmak doğru değildir. Çocukta bu davranış olumsuz bir davranışın pekiştirmesine neden olunabilir.

*Çocuk ödevin tümünü aynı anda yapmakta sıkıntı yaşıyorsa ödevini yapmayı daha kolay ve daha dikkati toplanacak şekilde ödevini parçalara ayırabilir, 20-30 dakika arasında ödevin bir kısmını tamamlayıp 10 dakika mola vererek yapılabilir.

*Çocuğunuzun ev ödevini ya da ders çalışmasını değerlendirmeniz sizin görevinizin olmadığını bu görevin okulda ki öğretmeni olduğunu unutmayın. Çocuk bu sorumluluğu yerine getirirken bir hata görürseniz çocuğu uyarabilirsiniz fakat tamamı düzeltilen ev ödevleri, öğretmenin öğrencisinin seviyesini anlamakta güçleştirebilir ve böylelikle çocuğun seviyesine uygun olmayan bir eğitim geçirebilir.

Genel olarak ders çalışma ve ya ödev yapma konusunda çocuğa baskı yapılmasının ebeveyniyle ilişkilerini yıpratacağının ve olumsuz etkileyeceğinin bilinmesi, asıl önemli olanın çocuğun ödev yaparken ya da ders çalışırken keyif alacak şekilde bu sorumluluğunu yerine getirmesi önemlidir. Çocuğun okul hayatına olumlu yönde etkilerinizin olması, beklentilerinizin gerçekçi olması ve çocuğun çabasını takdir edilmesi, desteklenmesi fakat bunu yaparken baskı yapmaktan kaçınılması ve en önemlisi öğretmeniyle sürekli etkili ve olumlu bir iş birliği içerinde iletişime geçilmesi önemlidir.

Soru Sor
WhatsApp
Yardıma mı ihtiyacınız var?