Çocuklarda Mastürbasyon;

çocuklarda mastürbasyonÇocuklarda genellikle mastürbasyon 2 ile 6 yaşları arasında ortaya çıkan, çocuğun cinsel organıyla oynaması durumudur.  Bu yaş aralığındaki çocuklarda mastürbasyon normal bir süreçtir. Bu süreçte çocuklar kendilerini tanımaya yönelik davranışlar sergiler, cinsiyeti, çocuğun kendi bedenini tanıma davranışıdır.

Çocuklarda mastürbasyon çocuğun eliyle cinsel organıyla oynaması ya da bir yere sürtünmesi şeklinde olur.

Çocuk yaklaşık olarak 3 yaşında cinsel organıyla oynamaya başlar ve bundan haz almaya başlar ve bu davranışlar tekrarlayıcı olabilir. Bu durum çocuğun bedenini tanımaya yönelik normal cinsel gelişimin normal parçasıdır. Bu davranışlar ayıplanmamalı, kızılmamalıdır. Ebeveyn olarak sakin olmak bu dönemde çok önemlidir. Aşırı tepkilerde ya da ayıplanıp kızıldığında bu davranışlar çocukları daha çok mastürbasyona itebilir ve normal bir cinsel gelişimi ilerideki yaşantısında da problemlerle karşılaşılabilir.

Çocuklar mastürbasyonu kendini rahatlatmak için yapar. Çocuk sevildiği, önemsendiğini ve güvende hissettiğinde kendini rahatlatma ihtiyacı azalacaktır ve bu davranışlarda azalma görülecektir.

Çocuğunuz mastürbasyonu uygun olunmayan ortamlarda yapıyorsa çocuğa yaptığı davranışın çok özel bir durum olduğunu ve herkesin içinde yapılmaması gerektiğini odasında, tuvalet ya da banyoda yapılması gerektiğini vurgulayın fakat bu süreçte kızmayın öfkelenmeyin veya onu suçlu hissettirmemeye çalışın.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise çocuk mastürbasyon davranışını abartıyor ise arkadaş ortamından kendisini izole ediyorsa ya da evde sürekli kendi bedeni ile uğraş söz konusu ise bu durum kendini tanımaktan ziyada çocukta duygusal doyumsuzluğa işaret ediyor demektir. Bu davranışlar çocuklarda ebeveynlerine karşı aslında bir mesaj veriyor olabilir. Ebeveynler çocuklarıyla biraz daha vakit geçirmeli, beraber oyunlar oynanmalı, beraber aktivitede bulunmalı,  kısacası çocuklarınıza zaman ayırmak önemli.

Kendisini izole eden mastürbasyonda çocuğun çevresinden kopmasına psiko-sosyal gelişimin ve kişilik gelişiminde problem oluşturabilir.

Mastürbasyona aşırı derecede düşkün davranışlar sergileyen çocuklar da;

-Çocukla yeterince ilgilenilmemesi durumunda bu davranışı sergiler.

-Çocuğun çevresinde ilgisini çekecek uyaranların bulunmaması,

-Yeni bir kardeşin doğumu,

-Anne ve baba arasında yaşanan kavga veya huzursuzluklar

-Çocuğun kendini güvende hissetmemesi, aşırı kaygı duyması durumunda bir kaçış eylemi haline gelmesi düşünülebilir.

   Çocuk her eylemlerinde mastürbasyon olarak nitelendirilmeyebilir. Bazen çocuklarda genital bölgelerinde kaşıntıya neden olan bazı rahatsızlıklar olabilir. Bu ebeveynler olarak mastürbasyon olarak algılanır.

Terapi Uzmanı : Klinik Psikolog Selin KALABAŞ İletişim ve Randevu Almak İçin Tıklayınız.

Terapi Uzmanı : Klinik Psikolog Merve Tekdemir İletişim ve Randevu Almak İçin Tıklayınız.

 

Soru Sor
WhatsApp
Yardıma mı ihtiyacınız var?