okul fobisi
Okul Fobisi Nedir, Hangi Yaşlarda Sık Görülür?
20 Ekim 2017
çocuklarda mastürbasyon
Çocuklarda Mastürbasyon
9 Kasım 2017
Çocuklarda uyku düzeninin oluşturulması

cocuklarda uyku duzeninin olusturulmasi

Öncelikle bahsettiğim tüm konular gibi çocukların kendilerine özgü bir biyolojisi vardır. Her çocuk fiziksel ve kişilik doğrultusunda kendi uyku ihtiyaç saatini belirleyebilir ve o saat dilimleri arasında uyuyor olabilir. Çocuk yaşı uyku saatiyle ters orantılıdır. Çocuğun uykuya duyduğu gereksinim de değişiklik gösterir.

Peki çocuklarda uyku düzenini nasıl oluşturmalıyız?

  • Öncelikle çocuğunuzun geceyi rahat geçirebilmesi ve uykuya dalmada güçlük çekme ya da uyumama gibi problemlere, çocuğun gün boyunca enerjisini atmış rahatlamış bir çocuk, gündüz uykusunu azalmak geceyi daha rahat geçirmenize neden olur.
  • Bu konuda aklınızda bulundurmanız ve yapmanız gerekenlerden ilki çocuğu kendi yatağında yatırmaktır. Çoğu annelerin yahut da çocuğa bakan ebeveynlerin düştüğü bir hatadır yanında yatırmak. Bu konuda kesin ve net olunmalıdır.
  • Bir diğer önemle üstünde durulması gerekenlerden biri ise çocuğun yatağında tek başına uykuya geçmesidir. Bunun için gereken ortamı hazırlanmalıdır.
  • Bu davranışları alışkanlık haline getirip aynı saatlerde ve aynı ortamlarda yatırılmasına dikkat edilmeli ve bu bir rutin haline gelmelidir. Eğer direnen bir çocukla karşı karşıyaysak öfkeli davranmamalı, kendinizi doğru  ifade ederek uykuya geçmesi söylenmelidir. Bu konuda en önemlisi katı olmaktansa tutarlı ebeveyn davranışıdır.
  • Çocuğun bu alışkanlığıyla aynı saat rutinine uygun kaygısını giderebilmiş olumlu bir süreç olmalıdır. Bu süreçte açık olan televizyon var ise kapatılmalı, uyku hormonunun (melatonin) salgılanabilmesi için uyumadan en az yarım saat önce ışıklar karartılmalı, gerekli ihtiyaçlarını karşılamalı ve kendi kişisel temizliğini yaptırmaya fırsat vererek çocuğun uykuya hazırlanma süreci pekiştirilmiş davranışlarla devam etmelidir.
  • Çocuk kendi yatağına yattığında ona kendisini rahat hissetmesi ve kaygısını gidermesi için biraz zaman vermesi, bugün içerisinde neler yaptığını sormak veya konuşmak, yatağının yanındaki kanepede oturabilir veya çocuğun yaşına uygun bir hikaye kitabı okuyarak ona uyumaya hazırlık zamanının verildiğini düşündüğünüzde kararlı bir ses tonuyla  “ iyi geceler yarın görüşürüz “ gibi cümlelerle yatması gerektiğini vurgulamış olursunuz.
  • Çocuk uyku esnasında bir anda ağlayarak uyandığında, eğer panik yapılacak bir durum yok ise çocuk sizin yanınıza gelene kadar beklemeli, çocuk yanınıza geldiğinde yatağınıza almamalı, kendi odasına ve yatağına yatırıp korkusunu atana kadar beklenmeli ancak bekleme çocuğun yanında uzanarak değil, çocuğun odasında bulunan bir kanepede sakinleşinceye kadar olmalıdır. Bu eylem her gerçekleştiğinde çocuğunuzun sizi tutarlı ve kararlı görmelidir.

Bu tarz sorunların devamlılığının olması durumunda profesyonel bir yardım alınması durumun başka nedenlerden kaynaklana bildiğini de unutulmaması önemlidir.

Soru Sor
WhatsApp
Yardıma mı ihtiyacınız var?