Attentioner – Dikkatimi Topluyorum Programı
30 Kasım 2021
Psikodiyet
7 Aralık 2021

THERAPLAY OYUN TERAPİSİ

 

Biliyoruz ki çocukları anlamanın en güzel yolu olan eylem, Oyundur!

Theraplay, ebeveyn-çocuk ilişkisini oluşturmayı ya da var olan ilişkiyi güçlendirmeyi hedefleyen, ebeveynleri de aktif olarak çocukları ile terapi sürecine dahil eden hızlıca çözüm alabildiğimiz bir terapi modelidir.

 

Peki Theraplay Oyun Terapisi nedir ?

*Theraplay (Bağlanma Temelli Oyun Terapisi); ebeveynle çocuğun ilişki içinde iyileşmesine, çocuğun kendisini değerli ve sevilmeye layık hissetmesine yardımcı olan bir terapi yöntemidir.

*Bu yöntem de oyun odasına ve oyuncaklara ihtiyaç yoktur çünkü etkileşim içeren oyunlar ön plandadır.

*Theraplay, hamilelikle bebeğin annesiyle olan etkileşiminden başlayarak bebeklere ve ergenlere kadar uygulanabilecek geniş bir yaş aralığına sahiptir.

*Bu model de güvenli bağlanmanın temelleri oluşturulur. Amaç; bağlanmayı iyileştirmek, güven duygusunu, sağlıklı iletişimi arttırabilmektir.

*Theraplayde oyunlar 4 farklı boyuta ayrılır: Yapı, bağlılık, besleme ve mücadele. Terapist çocuğun ihtiyacına yönelik olarak bu boyutları içeren oyunları yapılandırarak ebeveyn-çocuk ilişkisini geliştirmeyi hedefler.

*Theraplay, yapılandırılmış bir aile oyun terapisidir ve ilişkide hızlı bir dönüşüm sağlayan bir yöntemdir.

*Yeni etkileşim yolları ve sağlıklı ilişki yürütmeyi öğrenen ebeveynler çocukları ile evde bu oyunları birlikte oynayabilirler.

                                                                                                  

Uzman Klinik Psikolog

Merve Tekdemir

Soru Sor
WhatsApp
Yardıma mı ihtiyacınız var?