her şeye hayır diyen çocuk
Her Şeye Hayır Diyen Çocuk
20 Aralık 2017
travma terapisi
Travma Terapisi
7 Aralık 2018
WISC-R (Zeka Testi)

WISC-R (Zeka Testi) Pearson yayınevi tarafından 1979 yılında çıkarılmış olup, bugün Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir zeka testidir. Pearson yayınevi WISC-IV testini çıkarmıştır. Günümüzde yeni versiyonu olan bu test Türk Psikoloji Derneği tarafından tamamlanmadığından ülkemizde uygulanmamaktadır. Ülkemizde aktif olarak uygulanmaya devam eden test WISC-R  testidir.

WISC-R BÖLÜMLERİ

 • Sözel zeka bölümleri

  1. Genel Bilgi
  2. Benzerlikler
  3. Aritmetik
  4. Sözcük Dağarcığı
  5. Yargılama
  6. Sayı Dizisi
 • Performans zeka bölümleri

  1. Resim Tamamlama
  2. Resim Düzenleme
  3. Küplerle Desen
  4. Parça Birleştirme
  5. Şifre
  6. Labirent

WISC-R iki ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler, sözel zeka ve performans zeka bölümleri olarak ayrılmaktadır. İki ana bölüm kendi içinde 6 ya ayrılarak toplamda 12 adet test oluşturmaktadır. Bazı testler uygulanmak zorunda değildir. Fakat testlerin tamamının yapılması olumlu olarak geri dönüş sağlayacaktır.

WISC-R testi 6 – 16 yaş arası çocuklar için uygulanır. Yukarıda belirtilen testlerde değerler düşük çıktığında bunlara yönelik uygulanabilecek birbirinden farklı işlemler bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için bilge@bilgeacikgoz.com mail atabilir, Soru Sor menümüzden bizlere ulaşarak sorularınızı iletebilir. Hızlı randevu için telefon numaramız ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Soru Sor
Biz Sizi Arayalım!
Uzman psikolog kadromuza soru sormak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz.