ebeveyn rehberi
Ebeveyn Rehberi Nedir?
21 Aralık 2018
Çocuklarda Öfke Ve Mutsuzlukla Baş Etmek
Çocuklarda Öfke Ve Mutsuzlukla Baş Etmek
4 Mart 2019
halkalı psikolog

halkalı psikolog

Okumakta olduğunuz içerik, Atakent Halkalı Psikolog arayanlara özel bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Psikoloji; insanların davranışlarının, hareketlerinin ve zihinsel işlemlerinin incelenmesidir. Ayrıca, olayları anlamak, zihinsel sağlık sorunlarını tedavi etmek; eğitimi, istihdamı ve ilişkileri geliştirmek için kullanılabilecek bilginin uygulanmasını da ifade etmektedir. Psikolojinin konuları; uygulamalı, eğitimsel ve teorik bilimlerin kesişiminde bulunmaktadır. Günümüzde birçok insan psikolojik danışmanlık alarak, hayatını daha düzenli hale getirmektedir.

Atakent Halkalı’da Psikolog olarak hizmet veren Klinik Psikolog Bilge Açıkgöz sorularınızı yanıtlıyor;

Psikoloji neden önemlidir?

Psikoloji; insanların kim ve ne olduklarını inceler. Davranışlarının ve düşüncelerinin nedenlerini, kişinin kendini nasıl geliştirebileceğini düşünür. Psikoloji, insanların bedeninin ve aklının birlikte nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar. Bu bilgi, karar verme ve stresli durumlardan kaçınma konusunda yardımcı olabilir. Zaman yönetimi, hedef belirleme, hedeflere ulaşma ve etkili bir şekilde yaşama konusunda yol gösterir.

Psikoloji bilimi, yalnızca insanların nasıl davranmasını gerektiği konusunda çalışmalar yapmamakta; psikolojik sağlığının iyileştirilmesi ve düzenlenmesine de katkıda bulunmaktadır.

Psikolog nedir?

Psikolog, ruh sağlığı sorunları ve insan davranışlarının tedavisinde uzmanlaşmıştır. Birçok psikolog klinik, psikoloji üzerine eğitim görmüştür. Klinik psikoloji alanı; zihinsel sağlık problemleri ve psikolojik problemlerde özel eğitim gerektirir. Klinik psikologlar ayrıca adli, nöropsikolojik veya eğitim alanlarında da uzmanlaşabilmektedir.

Psikologlar; hastaların hayatlarındaki zor süreçleri atlatmasına yardımcı olabilir veya yeme bozukluğu, uyuşturucu – alkol bağımlılığı, anksiyete, depresyon, ilişki sorunları ya da stres yaşayan hastaları tedavi edebilir.

Siz hala bu içeriğimizi okumadınız mı: Depresyon Nedir , Tedavisi Var mıdır?

Psikolog ile psikiyatrist arasındaki fark nedir?

Psikolog ve psikiyatrist arasındaki fark, bir psikoloğun öncelikle depresif hastayı psikolojik danışma ve psikoterapi ile desteklemesidir. Bir psikiyatrist de psikoterapi yapabilir; ancak ilaveten ilaç reçete edebilmektedir. Psikiyatristler tıp doktorudur fakat psikologlar tıp doktoru olarak kabul edilmemektedir.

Psikolog desteği neden alınmalıdır?

Her insan, yaşam boyunca sayısız problemlerle karşılaşır. Bazı problemler, kişinin kendi imkanlarıyla üstesinden gelebileceği türdedir. Fakat aşırı yoğun hisler, travmalar, önlenemeyen gerginlik, strese bağlı şiddetli vücut ağrıları, asosyalleşme, depresyon, iletişim bozuklukları, madde kullanımı gibi durumların sistematik bir şekilde çözümlenmesi gerekmektedir. Bu durumda devreye psikolojik danışmanlık girmektedir.

Sosyal bir varlık olan insanın yalnızlaşması durumunda, iletişim ihtiyacı meydana gelir. İletişim kurmakta güçlük yaşayan veya sağlıklı iletişim kuramayan kişilerin hayatlarının birçok evresinde zorluklar oluşur. Dışlanma, anlaşılamama veya devamlı yanlış anlaşılma bunlardan birkaçıdır. Psikologların hassaslıkla üzerinde durmuş olduğu konuların en başında iletişim gelmektedir. Doğru iletişim kurabilen biri insanın diğer insanlarla uyum içerisinde yaşaması, kendini rahat ifade edebilmesi, isteklerinin anlaşılabilmesi daha kolaydır. Psikolojik terapilerin temelinde de konuşma ve ifade yeteneği bulunmaktadır.

Sıkça görülen diğer bir problem ise, kişinin kendine olan güveninin eksik veya hiç olmamasıdır. Özgüvensizlik olarak da adlandırılan bu tabir, genellikle kişinin kendisi ve kişiliği hakkında yeterince bilgi sahibi olamamasından kaynaklanmaktadır.

Aşağıda mevcut olan durumlardan birinin veya birkaçının mevcut olması halinde, yapılacak en faydalı şeyin psikolog destek almak olacağı konusunda tüm uzmanlar hemfikirdir.

  • Bir duygu, davranış veya yapılan bir şeyden endişe duyulması,
  • İstemeyerek de olsa sergilenen davranışlardaki artış olması,
  • Kişinin büyük kayıplar yaşaması,
  • Rahatsız edici davranışı veya düşünceyi gidermeye denenmesi fakat başarılı olunamaması,
  • Mevcut sıkıntının giderilebilmesine yardımcı olacak yakın arkadaş veya aile üyesi gibi bir kimsenin olmaması,
  • Bir şeylerle başa çıkmanın giderek daha zor bir hal alması,
  • Psikolojik sorunların fizyolojik hastalıklara yol açması,
  • İş, okul veya diğer gerekliliklere olan konsantrasyonun sürekli azalması,
  • Rahatsız edici kişilerin veya düşüncelerin sürekli aktif olmasından hoşlanılması gibi durumlarda mutlaka psikolojik yardım alınması gerekmektedir.
halkalı psikolog fiyatları

Halkalı psikolog fiyatları

Atakent Halkalı’da Psikolog fiyatları ne kadar?

En çok sorulan soruların başında gelen “Halkalı psikolog fiyatları” danışanlar tarafından merak edilmektedir. Halkalı’da psikolog fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu aşamada önemli olan  sizler için fiyatı değil, en iyi hizmeti veren psikoloğu bulabilmektir.

Klinik Psikolog Bilge Açıkgöz, Atakent Halkalı’da, aile danışmanlığı, yetişkin danışmanlığı, çocuk danışmanlığı alanlarında hizmet vermektedir.

Soru Sor
WhatsApp
Yardıma mı ihtiyacınız var?